Co warto wiedzieć o kosztach instalacji fotowoltaicznej?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie paneli fotowoltaicznych na dachu domu jednorodzinnego kojarzone było z zamożnością. Godny uwagi jest fakt, że ceny modułów fotowoltaicznych do dnia dzisiejszego obniżyły się o prawie 90%. Oznacza to tym samym, że na omawiane rozwiązanie z roku na rok może pozwolić sobie coraz większa liczba osób.

Co składa się na koszt instalacji fotowoltaicznej?

Osoby, które są zainteresowane zainstalowaniem u siebie paneli fotowoltaicznych muszą wiedzieć, że na koszt całej inwestycji nie składa się tylko cena paneli. W najprostszym możliwym ujęciu w kosztach inwestycyjnych należy uwzględnić następujące części:

  • panele fotowoltaiczne to 45% wszystkich kosztów związanych z inwestycją. Jest to zatem najdroższy element omawianej instalacji. 
  • inwerter to z kolei około 20% kosztów inwestycji. Godny uwagi jest fakt, że dzięki wspomnianemu urządzeniu prąd stały z paneli zmieni się w zmienny, który jest dostępny w gniazdkach
  • konstrukcja oraz oprzyrządowanie stanowią natomiast 20% wszystkich kosztów inwestycji. Chodzi tutaj o przewody, konstrukcję nośną paneli czy śruby montażowe
  • montaż to około 15% kosztów inwestycji. 

Najdroższym elementem stanowiącym koszt instalacji fotowoltaicznej są panele. 

Od czego uzależniony jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Istotne znaczenie ma przede wszystkim jakość wykorzystywanych komponentów. Należy mieć świadomość, że produkty standardowe będą przeważnie kosztowały połowę mniej w porównaniu do dostępnych na rynku produktów klasy premium. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że tańsze produkty w dłuższej perspektywie mogą kosztować użytkownika znacznie więcej. Warto wziąć pod uwagę ewentualne koszty związane z serwisem czy wymianą. Kolejny aspekt, na który powinno się zwrócić szczególną uwagę to moc instalacji. Jak wiadomo, im wyższa moc instalacji,tym niższa będzie cena za 1 kWp. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jeszcze do niedawna standardowa moc instalacji wynosiła 5 kWp. Z roku na rok coraz częściej można dostrzec instalacje o mocy oscylującej od 6 do 7 kWp. 

Nie można zapomnieć o lokalizacji instalacji. Należy mieć świadomość, że instalacje przygruntowe są droższe w porównaniu do tych montowanych na dachu, gdyż będą wymagały specjalnych stelaży, na których zostaną ostatecznie osadzone panele. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że koszt instalacji fotowoltaicznej będzie uzależniony także od kosztu montażu. Godny uwagi jest fakt, że koszty różnych przedsiębiorstw montujących fotowoltaikę mogą się od siebie zdecydowanie różnić. 

About the Author

You may also like these